فارسی

mcv در آزمایش خون

mcv در آزمایش خون، آزمایش MCV یکی از انواع آزمایش خون است که برای اندازه گیری گلبول های قرمز انجام می شود. کلمه MCV در واقع مخفف کلمه Mean Corpuscular Volume است و میانگین غلظت هموگلوبین خون افراد را نشان می دهد.

mcv در ازمايش خون چيست

MCV در آزمایش خون میانگین حجم گلبول های قرمز خون را نشان می دهد. این کلمه مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME به معنای حجم متوسط ​​گلبول های قرمز است. برای تفسیر آزمایش خون MCV باید تغییرات آن را در دوره های مختلف زندگی یک فرد بررسی کنیم. مقدار دوره های مختلف زندگی انسان متفاوت است و با رشد فرد از آن کاسته می شود.

آزمایش MCV بخشی از آزمایش CBC است، یک آزمایش کامل شمارش خون که در صورت بروز اختلالات خونی در بدن توسط پزشک توصیه می شود. تست MCV یک آزمایش ضروری برای تعیین نوع کم خونی است. اگر سطح آن در آزمایش خون بالا باشد نشانه کم خونی ماکروسیتیک و اگر پایین باشد نشانه کم خونی میکروسیتیک است.

esr آزمايش خون

آزمایش خون MCV مربوط به سلول های خونی است. MCV مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME است و به میانگین حجم گلبول های قرمز خون اشاره دارد. واحد آن فمتولیتر و سطح نرمال آن بین 80 تا 96 فمتولیتر است.

اگر سطح MCV در خون بالا باشد، به دلیل کمبود ویتامین b-12 است. در این صورت باید غذاهای غنی از ویتامین B-12 را در رژیم غذایی خود بگنجانید. البته افزایش MCV دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. پیری، اعتیاد به الکل، کم خونی آپلاستیک، کم خونی همولیتیک، کم کاری تیروئید، بیماری کبد، استفاده از داروهای شیمیایی، سندرم میلودیسپلاستیک یا پیش لوسمی.

السابق
alkaline phosphatase چیست
التالي
sgpt در آزمایش خون چیست

اترك تعليقاً